Mieszkanie wspomagane – treningowe

Blisko 27 tys. młodych osób, które po osiągnięciu pełnoletniości opuszczają rodzinną bądź instytucjonalną pieczę zastępczą, ma problem z zapewnieniem sobie dachu nad głową. Oczekiwanie na przydział mieszkania socjalnego może trwać nawet kilka lat, a powrót do domów rodzinnych jest często niemożliwy. Większość osób opuszczających instytucje pieczy zastępczej jest w trakcie nauki i zdobywania zawodu, a mimo to musi sama zapewnić sobie mieszkanie oraz środki na jego utrzymanie. Szacuje się, że jeżeli młodzi nie otrzymają w tym momencie wsparcia mieszkaniowego, 90% z nich wróci do środowisk dysfunkcyjnych, a niejeden trafi do schroniska dla bezdomnych. By zapobiec temu zjawisku, stworzyliśmy w Powiecie Wolsztyńskim Mieszkanie Treningowe, które ma stanowić etap przejściowy pomiędzy pobytem w pieczy zastępczej a samodzielnym dorosłym życiem.

Lokal został wyremontowany i wyposażony dzięki funduszom unijnym w ramach projektu „Nowe Horyzonty”. Głównym założeniem tej formy wsparcia jest krótkotrwały pobyt osób usamodzielniających się, w czasie którego są samodzielni: uczą się lub chodzą do pracy, samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe. Przez okres pobytu w mieszkaniu młodzież szykuje się do zaistnienia na rynku pracy oraz wynajęcia docelowego mieszkania. Pomocą będzie im służył opiekun, który jednak nie będzie z nimi mieszkał.

Staraliśmy się tak wyremontować i dostosować pomieszczenia, by były wygodne i spełniały funkcje tymczasowego domu. W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy wsparli nas swoim zaangażowaniem i wieloma godzinami pracy. Adamie, Bartku, Zdziśku, Radku, Waldku, Jarku, Mieczysławie, Marku, Robercie – DZIĘKUJEMY!

Efekty naszej pracy można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

PRZED REMONTEM


PO REMONCIE

 


Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.