VI WOJEWÓDZKI KABARETON OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH WOLSZTYN 2019

12 października 2019 roku w Wolsztyńskim Domu Kultury odbył się VI Wojewódzki Kabareton Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Stowarzyszenie „Razem Łatwiej” oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wolsztynie. Kabareton przebiegł w wesołej atmosferze oraz dostarczył widzom dużej dawki radości, śmiechu i dobrej zabawy.

Zorganizowanie kabaretonu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego
i Gminy Wolsztyn oraz firmy Onix. Wśród zaproszonych gości byli  przedstawiciele Starostwa
i Gminy Wolsztyn, Gminy Przemęt, instytucji państwowych, placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych.

W imprezie wzięło udział 9 zespołów kabaretowych zajmujących się rehabilitacją zawodową
i społeczną osób niepełnosprawnych:

1. Grupa teatralna „Razem” z WTZ w Wolsztynie – z kabaretem pt: „PRZYCHODNIA PRZETRWANIA”,
  2. Grupa teatralna „Cztery pory roku” z WTZ w Świebodzinie – z kabaretem pt: „SPORT TO ZDROWIE – NAWET SŁUŻBA CI TO POWIE”,
  3. Grupa teatralna z WTZ w Rakoniewicach – z kabaretem pt.: „PRZYGODY OJCA MATEUSZA”,
  4. Grupa teatralna z WTZ w Miejskiej Górce – z kabaretem pt.: – „KALINA – MALINA”,
  5. Grupa teatralna z WTZ w Grodzisku Wlkp. – z kabaretem pt.: „SPORTY KOBIECE”.
  6. Grupa teatralna z WTZ w Śremie – z kabaretem pt.: „PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO.
  7. Grupa teatralna z WTZ w Grońsku – z kabaretem pt.: „WARSZTATOWY POCIĄG”.
  8. Grupa teatralna z WTZ w Kościanie – z kabaretem pt.: „KONIEC PRZERWY”.
  9. Grupa teatralna z WTZ w Zbąszyniu – z kabaretem pt.: „JEZIORO ŁABĘDZIE”.

Celem kabaretonu jak to bywało w poprzednich latach było przybliżenie społeczeństwu środowiska życia osób z niepełnosprawnością oraz pokazanie, że o człowieku nie świadczy jego sprawność czy niepełnosprawność, ale jego wnętrze. Prezentacje dokonań twórczych osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie pokazały, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą do czynnego uczestnictwa w kulturze, podejmowania działań artystycznych i realizacji marzeń twórczych. Podopieczni WTZ pokazali nam, że potrafią żartować, postrzegać świat z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka.  Po podsumowaniu występów przez Radę Artystyczną każdy zespół teatralny otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom oraz upominki. Nie zabrakło także smacznego poczęstunku.