25 listopada – Międzynarodowym Dniem Walki z Przemocą Wobec Kobiet

W 1991, grupa mężczyzn z Kanady zdecydowała, że będzie zachęcać mężczyzn do mówienia o przemocy wobec kobiet. Akcja była wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ – jak tłumaczył – to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet. W tym samym roku Rząd Kanady ogłosił 6 grudnia Narodowym Dniem Pamięci i Działania w obliczu Przemocy Wobec Kobiet, a dzień 25 listopada, został uznany przez ONZ w roku 1999 za Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet. Dzień ten nazywany jest Dniem Białej Wstążki.

Symbolem kampanii jest biała wstążka.

Źródło: https://www.rownetraktowanie.gov.pl/

W tym dniu przypominamy, że na terenie Powiatu Wolsztyńskiego można otrzymać wsparcie w Ośrodkach Pomocy Społecznej, w  Punkcie Konsultacyjnym dla Ofiar Przemocy przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Wolsztynie a także w Ośrodku Interwencji Kryzysowej działającym przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wolsztynie.

DPS_przemoc_ulotka_informacyjna